Компанията за извеждане на сателити в орбита на милиардера Ричърд Брансън обяви на 2 април 2023, че спира дейността си за обозримото бъдеще. Ден по-късно, на 3 април, адвокатите на Virgin Orbit са подали искане в американски съд за влизане в Процедура 11 (Chapter 11) за обявяване на банкрут и защита от кредитори, съобщава Aviation Week.
Всичко това се случва по-малко от седмица, след като компанията уволни повечето си служители, поради липса на финансиране. Влизането в Процедура 11 за защита от кредитори има за цел „намирането на потенциален купувач“ за закъсалото дружество.
„Трябваше да направим най-доброто за нашия бизнес. Вярваме, че иновативните технологии, разработени от нашия екип ще бъдат атрактивни за потенциални купувачи, докато продължаваме усилията си за оздравяване на компанията.“
Това са думи на Главния изпълнителен директор на Virgin Orbit Дан Харт. За подпомагане на текущата процедура и работата на останалите около 25% служители на компанията, тя ще получи 31.6 милиона долара безвъзмездно финансиране от фонда Virgin Investments, собственост на нейния основател Ричърд Брансън.
Ако бъде одобрена от съда по банкрутите в САЩ, тази помощ ще подпомогне ликвидността на компанията, докато трае процеса по търсене на купувачи. В началото на март се появиха слухове, че тексаски предприемач е проявил интерес да влезе в компанията с инвестиция от 200 милиона долара, но тези преговори са се провалили.
Virgin Orbit е основана от Брансън през 2017-а, докато през май 2020 се проведе и първия пуск на орбитална ракета-носител LauncherOne от борда на летящ самолет Боинг 747, но той се провали. Ракетата трябваше да изведе общо 33 спътника в околоземна орбита в периода 2021-22 година.
До сегашната ситуация се стигна, след като и първия планиран старт от Великобритания се провали на 9 януари 2023-а.
Virgin Orbit използваше един Боинг 747-400, предишна част флота на авиокомпанията на Брансън Virgin Atlantic, който носеше името Cosmic Girl (Космическо момиче). Този самолет се изкачва до височина от 35 000 фута, около 12 000 метра, носейки ракетата LauncherOne под крилото си, откъдето тя се изстрелва за околоземна орбита.
Брансън е най-големия акционер във Virgin Orbit със 75% от капитала, като втори по активи е емиратския суверенен фонд Mubadala с дял от 18%.