Първи полет на ATR 72-600F

708 прочитания

Европейският самолетостроител ATR тества в полет първия новопроизведен карго 72-600. Това стана вчера, 16 септември 2020 г., съобщиха от компанията.

Полетът е станал факт от заводското летище в Тулуза, Франция. Самолетът, със сериен номер MSN 1653 и френска цивилна регистрация F-WWEX, е излетял в 14,00 часа местно време и се е приземил два часа по-късно. Всичко е протекло нормално, като са били проверени основните летателни характеристики и работата на базовите системи на борда.

Моделът ATR 72-600F бе стартиран през ноември 2017 г. с поръчка от американската куриерска компания FedEx. Общо са заявени 50 самолета – 30 твърда поръчка и 20 опции.

ATR 72-600F се отличава от базовия модел 72-600 по наличието на голяма карго врата на левия борд, която се намира пред крилото и стандартна пътническа врата в задната част. Подът на кабината е усилен.

Максималният товар, който ще може да вземе моделът на борда си е 9 тона, а обемът на карго кабината е 75 кубически метра. Машината ще побира седем стандартни контейнера ULD, или палетизирани товари, или обемни единични товари. Типичната му далечина на полет ще е 1650 km.

Ако сертификационните изпитания преминат нормално, то се очаква в рамките на годината моделът да започне редовни полети.

ATR 72 и в момента има карго варианти, но те са конверсии на вече съществуващи самолети. ATR 72-600F ще се строи в карго конфигурация изначално.

Свързани теми

ATR-72първи полетATRкарго
Предишна публикация
Кои авиокомпании записаха печалба през 2020?
Следваща публикация
Ще видим ли скоро пътнически самолети летящи във формация
708 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Lufthansa Technik разработва карго-конверсия за A380

Lufthansa Technik съобщи, че работи активно по сертифициране на конверсия от пътническа в карго конфигурация…

Тайвански товарен 747 потроши перона на летището в Чикаго

Товарен Боинг 747-400F на тайванската авиокомпания China Airlines Cargo пострада сериозно, след като се сблъска…

8000 джъмбо нужни за доставките на ваксината

Транспортът на товари по въздуха има важна роля в разпространението на ваксини в обичайни обстоятелства…

Новият А321XLR изпълни първи редовен презокеански полет

Стартовият клиент на Еърбъс за новите А321XLR, испанската Iberia, изпълни първи презокеански полет с новия…

Нидерландия въвежда 7,45 евро такса на билет

От 1 януари 2021 всеки пътник, който излита от летище в Нидерландия ще плаща по…

Eurocontrol залага 50% връщане на нормалния трафик до февруари

След като през март-април въздушният трафик в Европа намаля до 88%, а през август се…
keyboard_arrow_up