Пилоти спасяват мигранти в морето

20 прочитания

Хиляди мъже, жени и деца намират смъртта си всяка година във водите на Средиземно море, докато се опитват да стигнат до бреговете на Европа с малки лодки, често неподходящи за такъв преход или просто препълнени.

Откриването на малките плавателни съдове, които почти никога нямат навигационно оборудване или комуникации, е трудно и често корабите, които са готови да им се притекат на помощ, пристигат твърде късно.

Така двамата френски пилоти Беноа Миколон и Жозе Бенавантюр решават да основат през януари 2018 асоциацията на пилотите-доброволци, Pilotes Volontaires.

Колибри

Жозе и Беноа летят от 12 май в помощ на неправителствените организации в откриване на лодки на мигранти в Средиземно море, съобщава France Bleu.

Колибри се казва техният самолет, MCR 4s, в който са вложили всичките си спестявания от 150000 долара. Един полет дневно им излиза 150 евро. Pilotes Volontarires набират дарения и вече са възстановили 20% от разходите си.

Правим каквото можем

49-годишният Жозе се занимава с доброволческа работа от 25г, от които 15г за Червения кръст в Африка. Миколон е пилот от гражданската авиация.

Името на самолета е избрано заради една африканска легенда:

Един ден гората се запалила и животните се отчаяли. Докато се чудели какво да правят, дошло колибрито и започнало на пренася капчици вода в човката си, които пускало над пламъците. Когато го попитали защо прави така, колибрито отговорило: „Правя каквото мога“.

Европа и Близкият изток се изправиха пред бежанската криза от началото на войната в Сирия през 2011. През 2015 година 1 милион души стигнаха до бреговете на Гърция и Италия по море. След споразуменията, сключени между ЕС, Турция и Либия, техният брой намаля, но Средиземно море остава популярен маршрут за мигрантите, въпреки опасностите.

Властите и хуманитарните организации разчитат на сателитните телефони, използвали от мигрантите или трафикантите, за да получат сигналите за бедстващи лодки. След това, ако ресурсите го позволяват, морският координационен център в Рим ще прати самолет или хеликоптер да открие лодката и да изпрати координатите на спасителите.

Два самолета са по-добре от един

Миколон казва, че ако имат два самолета, ще могат да си разделят зоните на издирване или времето, и ще могат да покриват по-голям район или по-голяма част от денонощието.

Sea Watch е неправителствена организация, която работи с няколко кораба, включително с Aquarius / IMO: 7600574 / от 2014 и наскоро инвестира в самолет, който нарече Moonbird.

Тамино Бом, ръководител на мисиите на Moonbird в Sea Watch каза за NBC,  че пилотите от Pilotes Volontaires са добре дошли.

„Доказахме, че има нужда от още информация, а зоната за издирване и спасяване е много голяма, затова очакваме в бъдеще да си сътрудничим с Pilotes Volontaires“.

Обединени, разходите също напамаляват. Sea Watch е платила 1,8 милиона долара през 2017 според OpenMigration Project.

Снимка: Авиофорум. Снимката е илюстративна.

Свързани теми

пилотилюбопитно
Предишна публикация
Ryanair с 10% ръст на печалбата въпреки кризата
Следваща публикация
Регулациите убиват смарт куфарите
20 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

European Cirrus Rally 2021 в София

Летище София затвори една от страничните си пътеки за рулиране, за да приеме участниците в…

Ryanair иска трезви пътници

Ryanair призова за повече ограничения за продажбата на алкохол на летищата, съобщи ББС. Авиокомпанията иска…
keyboard_arrow_up