Еърбъс и Боинг обявиха данни за доставените самолети през първото тримесечие на 2024

185 прочитания

Двата „големи“ самолетостроителя, Боинг и Еърбъс, публикуваха данни за доставените от тях самолети през първото тримесечие на 2024, според които производството продължава да изостава от огромното търсене на нови машини. Продължават и проблемите, които пречат и на двете компании да увеличат месечното производство до нивата, които биха искали да постигнат.

Очаквано, в данните на Боинг се вижда рязък спад на доставките за периода, който се дължи главно на забавянето на производството след инцидента с излетялата врата на 737-МАХ-9 на Аляска Еърлайнс през януари и последвалите ограничения и разследвания на производствените практики в американската корпорация.

Производствената линия на Боинг 737 МАХ в Рентън, Вашингтон

Боинг е доставил едва 83 пътнически самолета на своите клиенти през първото тримесечие на 2024, които включват:

  • 63 Боинг 737
  • 3 Боинг 767
  • 13 Боинг 787 Дриймлайнър

Въпреки че на пръв поглед не изглеждат толкова зле, тези числа са значително по-слаби от първото тримесечие на 2023, когато компанията е успяла да достави 130 нови самолета. Данните показват и голямо забавяне в производството на семейството 737, което изваждаше на пазара по 38 самолета месечно, с амбицията до края на годината броят да достигне 60. Федералната Авиационна Администрация /FAA/ обаче попари надеждите на Боинг и наложи замразяване на лимита от 38 самолета месечно, докато компанията не въведе сериозни промени в производствените си практики и контрола на качеството, които се оказаха основната причина за поредния сериозен инцидент със самолет от семейството 737.

Междувременно започнаха сериозни размествания в управлението на американския гигант, като досегашния Главен изпълнителен директор Дейв Калун обяви, че се оттегля от поста до края на годината, заедно с още хора от мениджърския екип.

Един от големите клиенти на 737 в Европа – френско-холандската Transavia, част от групата Air France-KLM започна подмяната на целия си флот със семейството А320neo

От другата страна на океана европейската част от дуополията, Еърбъс, обяви 142 доставки за първото тримесечие за 45 авиокомпании, като:

  • 128 от тях са самолети на къси и средни разстояния от семействата А220 и А320 – директните конкуренти на Б737
  • 7 броя А330
  • 7 А350

Последното показва, че в сегмента на широкофюзелажните самолети европейския консорциум дори има по-малко доставки от Боинг, като забавянето се дължи на проблемите с веригите за доставки на суровини и подизпълнителите.

Само през март обаче, Еърбъс е доставил общо 63 нови самолета на 32 авиокомпании и е получил 132 поръчки за нови самолети.

Клиентите и двата производителя обаче за поредна година са изправени пред затруднения с попълването на флота си за пиковия летен сезон. Поръчките продължават да растат, а производителите не могат да справят с търсенето и клиентите им трябва да чакат по няколко години за пристигането на новите си самолети. Все повече авиокомпании решиха да задържат и удължат ресурса на по-старите си самолети, а много търсят и услугите на превозвачите отдаващи самолети на „мокър лизинг“. ACMI услугата за трета поредна година е най-търсената на авиационния пазар в глобален мащаб, заради гореизброените проблеми, към които се добавя и проблема с двигателите GTF на Прат енд Уитни, заради които почти 10% от световния флот самолети Еърбъс с тези двигатели е на земята, в изчакване на недостигащи слотове за инспекции и поддръжка.

Свързани теми

доставки на самолетиЕърбъсБоингAirbusBoeing
Предишна публикация
Историята с изгубеното коте, която застраши репутацията на Aegean Airlines
Следваща публикация
Леката авиация от Румъния кацна на летище Балчик
185 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Луфтханза поръча още 15 А350

Групата Луфтханза обяви, че поръчва още 15 самолета от Еърбъс семейството А350 за основната авиокомпания…

Airbus успешно стартира Bartolomeo

Новата изследователска платформа Бартоломео, предназначена за Международната космическа станция, беше успешно изстреляна от Кейп Канаверал във…

Airbus търси нови пазари с A380plus

Европейският консорциум изпревари всички и обяви още преди началото на най-голямото авиоизложение за годината, Бурже…

Boeing уволни директора си

Уволнението на Денис Мюленбург стана в момент, когато аерокосмическият гигант се бори да подобри отношенията…
keyboard_arrow_up