ЕС удължи облекченията за слотовете

14 прочитания

ЕК иска да удължи облекчението на правилата за използване на слотовете за зимния сезон 2020/2021 до 27 март 2021г.

Авиокомпаниите, летищата и координаторите на слотовете постигнаха споразумение по въпроса, съобщи комисарката по транспорта Адина Валеан.

На 30 март 2020 ЕС прие нова Регулация 2020/459, променяща старата 95/93 с облекчение за авиокомпаниите за слотовете на принципа „да ползват или да изгубят”.

След като публикува изследване на ситуацията в авиокомпаниите, за които IATA предупреждава отдавна, че ще имат нетна загуба от 84 милиарда долара през 2020г. и след като се довери на данните от Евроконтрол за 47% спад на августовския трафик в Европа спрямо 2019г, ЕК реши на 14 септември 2020г. да удължи облекченията, валидни през лятото, и за предстоящия зимен сезон.

В САЩ FAA също предлага да удължи облекчението на правилото за слотовете за седем големи летища в страната, за да не наказва авиокомпаниите, които в резултат на пандемията са намалили полетите си.

В Наредба от 11 септември 2020г. регулаторът обяви, че ограничената отмяна на правилото за минимално използване на слотовете ще влезе в сила за зимното разписание за 3 летища в Източните щати /JFK, Ла Гуардия и Рейгън/ и до края на годината за останалите 4 летища в САЩ /Чикаго О’Хеър, Нюарк Либърти, Лос Анжелис и Сан Франциско/.

Решението е компромис между настояването на традиционните авиокомпании за всеобща отмяна на правилото и аргументите на лоукост превозвачите против него.

FAA бе отменила изискването за използване на слотовете за седемте летища до 24 октомври.

Правилото изисква авиокомпаниите да използват 80% от получените слотове на дадено летище за определено време или ще ги загубят в полза на конкуренцията. След като пътническият трафик от март досега намаля заради пандемията, авиокомпании бяха принудени да летят с празни самолети, за да поддържат заетостта на слотовете.

Свързани теми

слотовелетищаавиокомпанииЕвропа
Предишна публикация
Ще видим ли скоро пътнически самолети летящи във формация
Следваща публикация
Singapore Airlines Group закрива 4 300 работни места
14 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Новата визия на SAS

SAS – Scandinavian Airline System показа новата ливрея на авиокомпанията на специално събитие в Копенхаген…

От 1 юли Гърция изисква регистрация на адреса преди пристигане

Международните туристи трябва да попълнят формуляр 48ч преди пристигане в Гърция по въздух, суша и…

Emirates забавя Premium Economy на Boeing 777Х

Президентът на Emirates Тим Кларк обяви, че се съмнява, че авиокомпанията ще получи навреме новите…

30 милиона пътници на летище Истанбул за 5 месеца

Новото летище на Истанбул е  приело 30 милиона пътници за 5 месеца, съобщи Министерството на…

WOW Air се възроди в карго авиокомпания

WOW carGO, наследникът на фалиралата исландска нискоразходна авиокомпания WOW Air обяви начало на глобалните си…

Airbus няма да намалява повече производството

След като Франция обяви на 9 юни новия си план за подкрепа на аерокосмическия сектор…
keyboard_arrow_up