Полетът ви закъснява? НАТО започна най-голямото въздушно учение в историята си

365 прочитания

Въздушното пространство на Германия става арена на най-голямото военновъздушно учение в историята на алианса

Стотици бойни, военнотранспортни и поддържащи самолети са в небето на Германия от 14 юни за най-голямото в историята на НАТО учение на съюзническите военновъздушни сили, съобщават германските и световни медии.

Учението започна в знак на солидарност на партньорите от Алианса с официално стартиралата контра-офанзива на украинските въоръжени сили срещу руските нашественици в източната част на страната.

На снимката горе и тук: Военнотранспортен Airbus A400M Atlas и изтребител Panavia Tornado на германските ВВС със специалната окраска за учението Air Defender 2023 – снимани от двете им страни съответно с американското и германското знаме

Учението „Air Defender 2023“ (Въздушен Страж) включва над 250 самолета, сред които 190 бойни машини, и над 10 000 военнослужещи, които трябва да подобрят натренираността на готовността на силите на Алианса за „защита срещу нападение с въздухоплавателни средства, дронове и ракети срещу градове и критична инфраструктура,“ се казва в официалното прессъобщение на НАТО за началото на ученията.

В учението Air Defender 2023 участват над 250 самолета. На снимките зад А400М са 2 американски F-15 Strike Eagle; 2 американски F-35 Lightning II; испански и британски Eurofighter Typhoon; 2 германски Panavia Tornado

Според него предвожданото от Германия учение се е подготвяло от няколко години, още преди руската агресия в Украйна, но провеждането му в сегашната обстановка на над 16-месечен въоръжен конфликт между Русия и Украйна след агресията на Кремъл, ще изпрати ясно и силно послание към президента Путин, който е сочен за основен виновник за агресията и конфликта.

„Въздушен Страж, е необходимост, защото вече живеем в един по-опасен свят. Изправени пред най-голямата криза на сигурността от поколения насам, оставаме единни в опазването на сигурността на нашите държави и народи,“

казва говорителката на НАТО Оана Лунжеску.

Официалният пач на NATO Air Defender 2023

„Ще съм много изненадана, ако някой световен лидер не оценява какво означава днешното учение по отношение духа на Алианса, неговото единство и сила и желанието му да ги отбранява. И това включва господин Путин,“ каза американския посланик в Германия Ейми Гутман преди началото на учението.

„Територията на НАТО е червената линия и ние възнамеряваме да отбраняваме всяка педя от нея,“

каза командващия германските военновъздушни сили Генерал-лейтенант Инго Герхарц.

Генерал-лейтенант Инго Герхарц, командващ германските ВВС и главнокомандващ Air Defender 2023 при откриването на ученията

Територията на НАТО включва и пет държави-членки участващи в ученията, които имат обща граница с Русия – Норвегия, Финландия, Естония, Латвия и Литва. Две от тях – Естония и Латвия – също приемат ограничена част от ученията на своя територия и във въздушното си пространство.

Военнотранспортни самолети А400М, C-17 Globemaster и C-131 Hercules в базата Вансторф преди началото на учението

Останалите участници са членовете на НАТО Белгия, България, Хърватия, Чехия, Дания, Франция, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Румъния, Словения, Испания, Финландия, Турция, Великобритания и САЩ, както и кандидат-членът на НАТО Швеция и Япония, която също задълбочава връзките си с Алианса.

Зад американския водач C-130 Hercules са – от ляво: A-10 Warthog, F/A-18, F-16, Eurofighter – от дясно: А-10, F/A-18, F-16, Eurofighter – отзад: тежък бомбардировач Rockwell B-1B

Сред участващите бойни самолети има американски F-35 и F-15, F-16 от САЩ, Турция и Гърция, Юрофайтъри от Испания и Великобритания, германски Панавия-Торнадо, американски и финландски F-18, унгарски Грипен-и, както и ескадрила американски А-10 за поразяване на наземни цели.

Въздушна цистерна Boeing KC-46 и група щурмови А-10 Thunderbolt

Прави впечатление голямото разнообразие от участници и типове самолети и въоръжение, което максимално затруднява координацията, но точно това прави това учение още по-критично важно. Според анализаторите, основна задача на тренировката е именно синхронизирането на усилията, комуникациите и задачите между разностранните военновъздушни сили на участващите държави, което ще е от ключово значение във всеки потенциален военен конфликт.

Учението трябва да продължи почти две седмици до 23 юни. По време на учението могат да се очакват закъснения в множество граждански полети от и към Германия, както и такива прелитащи във въздушното пространство на участващите държави.

Германски изтребител Panavia Tornado със специалната окраска за Air Defender 2023 – оцветен от дясната страна с флага на Германия

Германски изтребител Panavia Tornado със специалната окраска за Air Defender 2023 – оцветен от лявата страна с флага на САЩ

Eurofighter Typhoon от германското Луфтвафе

Германски Airbus A400M в ролята на танкер

Ескадрила германски Panavia Tornado

Американски щурмоваци А-10 Thunderbolt

Флагманът на учението А400М със специална окраска

Гръцки F-16 пребазиран в базата Лехфелд

Американски C-130 Hercules

Брифингът в началото на учението пред унгарски Saab Gripen

Американски F/A-18 на фона на германски Юрофайтъри

Свързани теми

Предишна публикация
Bulgarian Airways Group обяви двойна печалба за първото тримесечие
Следваща публикация
България Еър получи първия си Airbus А220
365 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Меню