Летище Хамбург стана първия водороден хъб в Германия

118 прочитания

 Хамбург е първи в страната и 12-ти в международната мрежа на Airbus „Водороден хъб на летището“, включваща авиокомпании, летища и енергийни сектори от 11 страни: Франция, САЩ, Великобритания, Япония, Южна Корея и Нова Зеландия.

През 2020 Airbus подписа партньорство с HyPort, джойнт-венчър между Engie Solutions и френската Регионална агенция по енергия и климат в Окситания, която е лидер в разработката на зелен водород в страната за подкрепа на производството на първия нисковъглероден водород и зарядни станции на летищата. Тогава бе завършено изграждането и на водородната станция на летище Бланяк в Тулуза с капацитет 400 кг водород на ден за захранване на около 50 наземни транспортни средства. Очаква се тя да влезе в експлоатация през 2026г.

Летище Бланяк, Тулуза. Водородна зарядна станция. Снимка: Airbus

Включването на летище Хамбург в мрежата предвижда и сътрудничество между Airbus и Linde, водеща глобална компания за индустриални газове.

Летище Хамбург сега се нарежда наравно с Шарл де Гол в Париж и Чанги в Сингапур, като единствените с подобни възможности за зареждане на водородно гориво.

През 2020 Airbus представи концептуалния нискоемисионен модел самолет ZEROe с водородно гориво и планира да го въведе в експлоатация през 2035г.

Междувременно консорциумът работи със CFM за разработка на двигатели на водород за А380. На 12 май 2023г Ariane Group, съвместното дружество на Airbus и Safran успешно приключи работата по водородната система на самолета.

От 40г. ArianeGroup използва течен водород за ракетата-носител Ариана.

Летище Хамбург, снимка: Hamburg Airport

Включването на летище Хамбург в глобалната водородна мрежа на хъбовете е важна стъпка, защото авиокомпаниите, които биха искали да предлагат връзки с Airbus ZEROe например, трябва да разполагат със съществуваща инфраструктура, готова да обслужва самолетите.

Полетите от Хамбург в бъдеще ще са до дестинации, които биха могли да зареждат с водородно гориво.

Графика и данни: Hamburg Airport

Летище Хамбург се доближава до нивата отпреди пандемията с 11,1 милиона обслужени пътници за 2023г. при 17 милиона през 2019г.

Само на 8 км от града, дом на един от заводите на Airbus, то е използвано от туристи и бизнес, както и при смени на екипажи на кораби и сонди в Северно море.

Основано през 1911г, то е най-старото международно летище в Германия и продължава да работи на същото място, където е било открито на 10 януари преди повече от 112г.

Графика: Hamburg Airport

В момента от София до Хамбург през Виена, Мюнхен или Франкфурт летят Austrian, Lufthansa, Lot през Варшава и през Истанбул – Turkish. От Варна също полетите са с прекачане, изпълнявани от Wizz Air, Eurowings, Bulgaria Air, Turkish.

Летище Хамбург, снимка: Hamburg Airport

 

Свързани теми

Предишна публикация
Lufthansa остава единствен собственик на Lufthansa Technik
Следваща публикация
Черноморските летища с 20% спад на пътниците през май
118 прочитания

Най-четеното през седмицата

Прочетете още

Lufthansa преговаря за част от TAP

Германската Lufthansa започна преговори за изкупуване на част от капитала на конкурента си TAP Air…

Volocopter набра 242 милиона долара

Германската компания, планираща да пусне въздушни таксита си осигури финансиране, за да продължи в изключително…
Меню